Pagal temą

Aplinkotvarka, apželdinimasGėlėsAplinkotvarka, apželdinimasSodo, miško, parko priežiūros technikaApsipirkimasGėlėsDrabužiaiIndai, stalo reikmenysInterjeras, interjero elementaiInternetinės parduotuvėsKosmetika, kvepalaiSporto ir turizmo reikmenysAutomobiliai ir transportasAutomobilių remontas (lengvieji)Automobilių nuomaAutomobilių eksploatacinės medžiagos, autokosmetikaAutomobilių dalys (lengvieji)Kemperiai, nameliai ant ratų, priekabosMotociklai, dviračiaiBaldai, interjerasApšvietimas, šviestuvaiBaldai, prekybaBaldų gamybaČiužiniaiInterjeras, interjero elementaiUžuolaidos, žaliuzėsInternetinės parduotuvėsInternetinės parduotuvėsKelionės, viešbučiai, pramogosKemperiai, nameliai ant ratų, priekabosPramogų ir poilsio paslaugosRenginių, švenčių techninis aptarnavimasSporto ir turizmo reikmenysTurizmo paslaugosViešbučiai, apgyvendinimasKompiuteriai, ryšiai, ITIT paslaugosBiuro ir konferencijų įrangaInterneto paslaugosKanceliarinės prekėsKompiuteriai, jų aptarnavimasKompiuteriai, prekybaMaitinimo įstaigos, maistasVanduo (geriamasis, mineralinis)Medicina, grožisKosmetika, kvepalaiMedicinos įstaigos (privačios)Medicinos technika, įrangaMedicininės medžiagos, medikamentaiOdontologaiPaslaugosAutomobilių nuomaFinansinės paslaugosFotografijaInterneto paslaugosPramogų ir poilsio paslaugosTurizmo paslaugosVertimo biuraiViešbučiai, apgyvendinimasPramonė, energetikaAlternatyvi energijaMediena, medienos gaminiaiPakuotė ir taraPlastmasė ir jos gaminiaiPramoniniai įrengimai, jų automatizavimasSandėliavimas, įrangaSpaustuvės, įranga, medžiagosVandens filtraiReklama, leidybaKanceliarinės prekėsReklama, dizainasRinkodara, viešieji ryšiaiVerslo dovanosStatyba, medžiagosMediena, medienos gaminiaiSantechnika, vonios kambario įrangaStatybos darbaiStatybinės medžiagosStatybos techninė priežiūraVandens filtraiTeisė, draudimas, finansaiAdvokataiAuditas, apskaitaFinansinės paslaugosŠvietimas, kultūra, mokslasKalbų kursaiMokymo centrai, kursaiSporto mokyklos, klubai ir organizacijosŽemės ūkis, miškininkystėMiškininkystėSodo, miško, parko priežiūros technika

Efektyvus verslo ginčų sprendimo būdas: komercinis arbitražas

2020 m. spalio 5 d.
Efektyvus verslo ginčų sprendimo būdas: komercinis arbitražas

Verslas šiuolaikiniame globaliame pasaulyje atveria vis daugiau galimybių plėstis, taigi daugiau pasiekti ir uždirbti. Kita vertus, su didesniais pinigais atsiranda ir didesnė verslo ginčų rizika. Ne visos verslo šalys šiuos ginčus nori spręsti teismuose, ypač tokių valstybių, kurių teisinės sistemos neatitinka šiuolaikinio verslo poreikių, o bylinėjimasis užtrunka gana ilgai. Tiek tarptautinės, tiek Lietuvos įmonės vis dažniau renkasi verslo ginčus spręsti komerciniame arbitraže, o šis komercinių ginčų sprendimo būdas pripažįstamas viena efektyviausių ginčų sprendimo alternatyvų. Vis dėlto daug kas dėl žinių trūkumo neįvertina šios institucijos privalumų, kurios, palyginti su teismų sistema, yra itin patrauklios.

Komercinio arbitražo samprata

Komercinis arbitražas yra ginčų sprendimo būdas, kuomet ginčo šalys nesikreipia į teismą, o sutaria savo ginčą patikėti privačiai spręsti trečiajai šaliai (arbitrui arba arbitrams). Arbitražas nėra tas pats kas teismas, nors kai kuriose šalyse teismai ir vadinami arbitražais. Pavyzdžiui, Rusijoje komercinius ginčus nagrinėjantys teismai vadinami arbitražo teismais. Tačiau tai nėra tas pats, kaip komercinis arbitražas. Todėl, tariantis su verslo partneriais iš šios šalies, būtina atidžiai pasirinkti ginčo nagrinėjimo sąlygas.

Arbitražas yra alternatyvus ginčų nagrinėjimo būdas, kuris bylas nagrinėja specialia tvarka, o ginčo dalyviai turi pakankamai daug laisvės (pavyzdžiui, pasirinkti arbitrą, ginčo nagrinėjimo vietą, kalbą, taikytiną teisę ir pan.).

Kaip pasinaudoti komercinio arbitražo paslaugomis?

Verslo šalys, norinčios pasinaudoti komercinio arbitražo paslaugomis ir ginčą spręsti ne teisme, tokią galimybę gali numatyti tokiais būdais:

 • į sudaromą sutartį įtraukti nuostatą (arbitražinę išlygą), kad iškilus ginčui, jį spręs konkretus komercinis arbitražas. Geriau būtų neišradinėti dviračio ir pasirinkti konkrečios arbitražą administruojančios institucijos siūlomą išlygą, pavyzdžiui, Vilniaus komercinio arbitražo teismo;
 • sudaryti atskirą susitarimą ginčą spręsti arbitraže. Tokia sutartis paprastai sudaroma, kai ginčas jau yra iškilęs. Praktinė patirtis rodo, kad šalims jau konfliktuojant ir kilus ginčui yra daug sudėtingiau susitarti dėl ginčo nagrinėjimo arbitraže.

Kodėl verta rinktis komercinį arbitražą?

Priežasčių, kodėl verta įmonėms rinktis komercinį arbitražą, sprendžiant verslo ginčus, yra ne viena:

 1. Galimybė ginčo šalims pasirinkti arbitrą (arbitrus). Skirtingai negu teisme, verslo šalys, norėdamos išspręsti kilusį ginčą, arbitraže pačios pasirenka ir skiria arbitrą (arbitrus). Ši galimybė suteikia teisę pasirinkti tokį arbitrą (arbitrus), kuriuo pasitiki, ir žino, kad jis nagrinėjamą ginčą supras tinkamai ir turi reikiamas industrijos žinias. Kita vertus, čia leidžiama rinktis savo srities profesionalus, kurie nagrinėja ginčus konkrečiose srityse (statybų, transporto, laivybos, energetikos ir kitose).
 2. Lankstumas. Komercinis arbitražas išsiskiria ir tuo, kad čia ginčo šalys gali susitarti dėl tvarkos, pagal kurią bus nagrinėjamas ginčas. Toks susitarimas privalo nepažeisti privalomų įstatymų reikalavimų. Komerciniam arbitražui pritarus, ginčo šalys gali pasirinkti ginčo nagrinėjimo kalbą, vietą, ginčo sprendimui taikytiną teisę, pageidaujamą arbitrų skaičių, nustatyti jų skyrimo tvarką. Pats ginčo nagrinėjimo procesas vyksta be jokių ypatingų formalių procedūrų, o ginčo šalių atstovams kartu su arbitrais susėdant prie bendro stalo. Tokio ginčo nagrinėjimo metu šalys pasisako, išdėstydamos savo poziciją, diskutuoja, ieško bendro kompromiso.
 3. Greitis. Komercinis arbitražas pasižymi savo operatyvumu, nes čia ginčai sprendžiami atsižvelgiant į „laikas – pinigai“ principą. Pavyzdžiui, komercinio arbitražo teisme ginčo nagrinėjimas vidutiniškai trunka apie 3 mėnesius, skaičiuojant nuo bylos dokumentų pateikimo arbitražo teismui dienos, o esant šalių pageidavimui bylą galima nagrinėti pagreitinta tvarka (per vieną mėnesį) arba supaprastinto arbitražinio proceso būdu (per 10 dienų). Žinoma, kiekvieno ginčo nagrinėjimo terminas labai priklauso nuo bylos specifikos, jos sudėtingumo, tačiau arbitrai yra suinteresuoti jį išspręsti kuo greičiau, nepagrįstai nevilkindami nagrinėjimo. Atsižvelgiant į dabartinį teismų krūvį ir jų nagrinėjamų ginčų trukmę, akivaizdu, kad tokie terminai teismuose yra beveik neįmanomi.
 4. Ginčo sprendimo įvykdymas. Komercinis arbitražas nagrinėjamuose ginčuose priima galutinius sprendimus. Apeliacija dėl tokių sprendimų esmės negalima. Tiesa, sprendimus gali peržiūrėti vietos valstybės arbitražo teismas, bet labai ribotais procedūriniais pagrindais. Šių sprendimų galia prilygsta teismų sprendimams ir, vadovaujantis 1958 m. Niujorko konvencija „Dėl užsienio arbitražo sprendimų pripažinimo ir vykdymo“, yra pripažįstama daugiau nei 160 pasaulio šalių. Teismo sprendimai pripažįstami ir vykdomi tik tose užsienio valstybėse, su kuriomis Lietuva yra sudariusi tarptautinius susitarimus dėl tarpusavio pagalbos civilinėse ir komercinėse bylose.
 5. Konfidencialumas. Daugelyje pasaulio šalių teismo procesai yra vieši. Visgi bylose, kurios gali pakenkti įmonės reputacijai arba yra susijusios su komercinės vertės turinčia informacija, įmonėms nesinori viešumo. Arbitrai apie nagrinėjamas bylas, jų aplinkybes ar baigtį neskelbia viešai, o pačios ginčo šalys gali susitarti, kad bylos nagrinėjimas vyks konfidencialiai.

Kiekviena verslo įmonė rinkdamasi, kur spręsti komercinius ginčus, privalėtų apsvarstyti ir įvertinti arbitražo pranašumus. Kita vertus, tai padaryti bus kur kas lengviau, jei šiais klausimais jums patars kvalifikuoti teisininkai.

Nauji straipsniai

 • Ko tikriausiai nežinote apie statybos techninę priežiūrą?

  Saugumas, ilgaamžiškumas, tvirtumas. Turbūt būtent šios statinio savybės yra kertinės tuomet, kada norima pasistatyti namą, prieš perkant būstą ar renkantis patalpas verslui. Kad ir kokios paskirties pastatas bebūtų, visada norisi, kad jis maksimaliai atitiktų aukščiausius architektūrinius ir inžinerinius, o taip pat ir paveldosaugos bei aplinkosaugos reikalavimus. Visam tam užtikrinti yra...
 • Namų biuras - reikalingų daiktų sąrašas, patogiam ir produktyviam darbui

  Jei esate laisvai samdomas ar įmonės darbuotojas,dirbantis iš namų, jūsų tikrai gali pavydėti! Visų pirma, tai yra pelninga - jokių išlaidų už transportą ir maitinimą kavinėje, ir patogu - kaip sakoma, „niekas nėra virš jūsų širdies“. Tačiau yra keletas sunkumų, į kuriuos reikėtų atsižvelgti. Pavyzdžiui, turėsite savarankiškai įsirengti savo darbo vietą, pradedant reikiamos įrangos...
 • Metalinės spintos – šiuolaikiškas ir nepakeičiamas baldas

  Baldai – tai interjero dalis, be kurios neįmanomas patogus gyvenimas namuose ar darbas biure. Tad įrengiant ar atnaujinant gyvenamąsias ar darbo patalpas skubame dairytis tinkamiausių baldų. Daugumai svarbu ne tik išvaizda, baldo derėjimas prie bendro interjero, bet ir funkcionalumas ir patvarumas. Kokybiški baldai visuomet atlieka savo funkcijas, jais naudotis būna patogu ir tarnauja...
 • Svetingai jus pasitinkantys namai

  Prieškambario priežiūra, įrengimas itin svarbūs norint tiek palikti gerą įspūdį svečiams, tiek džiaugtis gražiu namų interjeru kasdien patiems. Todėl įrengiant šią namų erdvę nereikėtų skubėti. Straipsnyje ras naudingų patarimų visi, kuriuos domina prieškambario baldai ir šios erdvės įrengimas. Kas sudaro prieškambario baldų visumą? Kartais manoma, kad šioje patalpoje vietos...
 • Kodėl reikia tirti vandenį?

  Žmonijos civilizacija yra tiesiogiai susijusi su vandeniu, tad neatsitiktinai nuo seniausių laikų žmonių gyvenvietės stengėsi kurtis kuo arčiau šaltinių, upių ar ežerų. Vanduo buvo reikalingas gyvybei palaikyti. Ir jau anuomet buvo aišku, kad žmogui tinkamas ne bet koks vanduo, o švarus ir tyras. O koks vanduo iš čiaupo bėga Jūsų namuose? Nors Lietuva viena iš nedaugelio pasaulio šalių,...
 • “NISSEI” kraujospūdžio matuokliai jau Lietuvoje

  www.aceso.lt internetinė parduotuvė jau prekiauja japoniškais "NISSEI" kraujospūdžio matuokliais. Bene svarbiausią vaidmenį širdies ir kraujagyslių ligų diagnozavime bei eigos stebėjime atlieka kraujospūdžio matuoklis. Svarbu, kad šis prietaisas būtų patikimas, lengvai naudojamas bei kokybiškas, nes nuo matavimo rezultatų priklauso gydymas bei ligos eiga (skiriamų vaistų...
 • Patarimai norintiems pirkti klausos aparatą

  Klausos aparatas yra ženkliai gyvenimo komfortą padidinantis pirkinys. Jeigu jo reikia, tada tikrai reikia. Nėra jokių efektyvesnių alternatyvų sprendžiant susilpnėjusios klausos ar klausos negalios problemas. Pažangūs klausos aparatai daro kone stebuklus ir žmonėms suteikia galimybę vėl aiškiai ir raiškiai girdėti savo artimųjų balsus, muziką ir džiaugtis visaverte kasdienybe. Tačiau kaip...
 • Fasado elementai: kodėl svarbu juos rinktis iš kokybiškų medžiagų?

  Išorinės pastato dalys – fasado elementai – vienos svarbiausių visame pastate. Fasado elementai montuojami dėl kelių pagrindinių priežasčių: siekiant sumažinti šiluminės energijos pralaidumą iš pastato vidaus į išorę ir stabdyti sienų eroziją. Fasadas įrengiamas siekiant ne tik apsaugoti pastatą, tačiau taip pat yra dekoruojamas. Ir tai nestebina: juk namų eksterjeras –...
 • 10 dažniausiai užduodamų klausimų apie menstruacines taureles

  Vis dažniau girdime apie menstruacines taureles – moterys dalijasi savo įžvalgomis, džiaugiasi atradusios šią priemonę, taureles liaupsina ir specialistai. Tačiau dar yra nemažai moterų, kurios norėtų palengvinti gyvenimą menstruacijų metu, trokšta išbandyti šią išskirtinę priemonę, tačiau dvejoja ir vis nedrįsta. Pateikiame dešimt dažniausių klausimų apie menstruacines taureles. Galbūt...
 • Mažiau raukšlių – daugiau motyvacijos

  Kiekvienas brandus žmogus suvokia, jog pirmuosius senėjimo požymius išduoda... raukšlės. Aišku, kiekviena veide atsirandanti raukšlelė pasakoja savo istoriją, atspindi išgyventus nerimus ar džiaugsmus. Tačiau ar visada norime savo gyvenimo emocijas, įprasmintas raukšlėse, atskleisti viešai? Išmėginkite nechirurginę mimikos raukšlių korekciją injekcijomis. Klinikos „Sveikatos...
 • Veido odos senėjimo priežastys ir kaip jį sulėtinti

  Odos senėjimas – natūralus procesas. Dažniausiai jis prasideda sulaukus 20-ies, o pirmieji ryškesni požymiai pastebimi po 30-ies metų. Dėl organizme vykstančių pokyčių oda ima dehidratuoti, lėtėja jos ląstelių atsinaujinimas, mažėja kolageno ir elastino gamyba. Ką verta žinoti apie pagrindines veido odos senėjimo priežastis ir kaip laikantis tam tikrų principų bent minimaliai sulėtinti...
 • Geležingas vanduo – ką apie tokį žinome?

  Nors vanduo dengia maždaug 70 procentų mūsų planetos paviršiaus, gėlas vanduo tesudaro tik 3 procentus viso šio kiekio. Tuo tarpu gerti tinkamo vandens Žemėje yra dar mažiau – vos trečdalis procento. Lietuva gali džiaugtis turėdama gausius požeminio vandens išteklius, juolab kad šio vandens kokybė yra palyginti gera. Tačiau teiginys, kad Lietuvoje visas vanduo – geras, yra kiek...
 • Verslo dovanos – kokias, kada ir kodėl reikia dovanoti?

  Kalbant apie verslo dovanas ir jų dovanojimo etiketą svarbiausi dalykai į ką reikėtų atkreipti dėmesį yra dovanos idėja ir pateikimas, dovanojimo proga bei dovanos gavėjas. Žinoma, labai svarbi ir kaina - dovana neturėtų būti nei per brangi, nei per pigi, kad asmuo, kuriam dovaną įteikiate nepasijaustų įsipareigojęs ar dar blogiau – įžeistas. Versle dovanojamos dovanos yra skirstomos...
 • Asmeniniai savitarnos pirkinių krepšeliai – nauja apsauga nuo COVID-19 prekybvietėse?

  COVID-19 bangai pasaulyje ir toliau neslūgstant, prekybininkai kartu su vartotojais ir toliau ieško būdų, kaip pažaboti šio viruso plitimą, kol vakcina bus prieinama kiekvienam. Vienas iš sugalvotų būdų – asmeniniai savitarnos pirkinių krepšeliai. Yra žinoma, jog žmoniją sukaustęs virusas plinta ne tik oru, bet ir paviršiais, o tai sukelia papildomų rizikų bei savisaugos priemonių...
 • Laikas atstatyti „išderintą“ organizmą

  Banalus, bet taiklus posakis, jog žmogaus organizmas – lyg laikrodukas, yra išties teisingas. Labai svarbu, kaip funkcionaliai veikia visos organų sistemos. Juk net ir šveicariškame mechaniniame prietaise sugedęs mechanizmas „išderina“ visą laikrodį. Menkutis žmogaus negalavimas gali tapti sunkios ligos užuomazga. Todėl gydytojai vieningai rekomenduoja rūpintis savo sveikata,...