Dirbote užsienyje? Jūsų laukia mokesčių susigrąžinimo galimybė!
8 November 2021
Daug iššūkių ir naujovių įnešę 2021 metai eina į pabaigą. Tačiau nepamirškite, kad artėjanti naujų metų pradžia daugelyje užsienio valstybių žymi ir naujų mokestinių metų pradžią. Oficialios statistikos duomenimis, į Lietuvą iš užsienio 2020 m. sugrįžo net 20 804 piliečiai. Spėjama, kad 2021 m. grįžtamosios migracijos statistika gali būti dar didesnė. Tad jeigu ir jūs paskutinius 3-5 metus dirbote užsienyje, nepraleiskite galimybės susigrąžinti ten permokėtus mokesčius. O kad visas procesas vyktų sklandžiai, susipažinkime kas yra mokesčių susigrąžinimas, kas gali į jį pretenduoti ir kaip atliekamas šis procesas.
Asociatyvios nuotraukos šaltinis: pexels.com
Procesas, apsuptas mitų
Sugrįžtančių Lietuvos piliečių skaičius kasmet auga, tačiau mokesčių susigrąžinimas vis dar nėra toks populiarus, koks galėtų būti. Tikėtina, jog tai byloja ir apie žinių stoką arba klaidingos informacijos pasėtą abejonę – siekti mokesčių permokų susigrąžinimo ar ne. Visgi svarbu akcentuoti, kad pajamų deklaracija ir mokesčių susigrąžinimas iš užsienio yra vienintelis kelias, norintiems atsiimti jums priklausančius pinigus.
Pastebima, jog apie mokesčių susigrąžinimą vis dar vyrauja daug klaidingų įsitikinimų. Pavyzdžiui, kad deklaravus užsienyje uždirbtas pajamas ir susigrąžinus mokesčius prarandama teisė į socialines garantijas ar galimybė ateityje vėl darbintis užsienyje. Dalis žmonių baiminasi, jog nebegalės gauti senatvės pensijos. Tokie ir panašūs įsitikinimai kelia daug abejonių dėl šio proceso, tačiau specialistai skuba nuraminti – mokesčių susigrąžinimas yra visiškai legalus ir vienintelis galimas būdas atgauti jums priklausančias mokesčių permokas iš užsienio valstybės.
Mokesčių grąžinimas – kas, kaip ir kada?
Mokesčių susigrąžinimas iš užsienio reikalauja šiek tiek specifinių žinių ir laiko, tad pasiruoškite šiam procesui iš anksto. Paprastai, mokesčių grąžinimas iš užsienio trunka nuo kelių mėnesių iki pusmečio ar net ilgiau. Būtent tai ir yra pagrindinė priežastis, kodėl nerekomenduojama ilgai delsti. Pasitaikius dokumentų pildymo klaidoms, netikslumams, arba iškilus nesklandumams dėl dokumentų iš buvusių darbdavių gavimo, mokesčių grąžinimas gali užtrukti ilgiau nei tikėtasi. Tačiau nuo ko pradėti?
Atkreipkite dėmesį į senaties terminą
Šis terminas aktualus tiems, kurie susigrąžinti mokesčių permokas nusprendė praėjus keliems metams nuo sugrįžimo į Lietuvą. Čia svarbu akcentuoti, kad kiekvienoje valstybėje senaties terminas gali skirtis. Pavyzdžiui, vienoje populiariausių Lietuvos emigrantų krypčių Didžiojoje Britanijoje, susigrąžinti ten permokėtus mokesčius galima už praėjusius 5 metus, o Vokietijoje ir Norvegijoje tik už 4 metus. Tad prieš pateikiant dokumentus, atsižvelkite, kuriais metais darbavotės užsienyje ir koks yra nustatytas tos šalies senaties terminas. Skirtingų šalių senaties terminus galite sužinoti paspaudę šią nuorodą.
Asociatyvios nuotraukos šaltinis: pexels.com
Būtinieji dokumentai
Mokesčių grąžinimas įprastai vykdomas tuomet, kai yra pateikti visi reikalingi dokumentai. Šioje vietoje taip pat svarbu žinoti kiekvienos šalies reikalavimus. Pirmiausia, visose šalyje turėsite pateikti savo asmens tapatybės kortelę arba pasą jūsų tapatybei identifikuoti. Vėliau dokumentų sąrašas priklauso nuo kiekvienos šalies individualiai. Pavyzdžiui, permokėtiems mokesčiams iš Didžiosios Britanijos susigrąžinti jums reikės National Insurance numerio (NIN) pažymos, P45 ir/arba P60 formų kopijos iš visų darbdavių, CIS registracijos – UTR numerio pažymos kopijos ir jeigu šalyje dirbote kaip “self-employed” – Subcontractor Monthly Statements, Payment Statements (CIS) arba banko sąskaitos išrašų. Tuo tarpu Vokietijoje jūsų bus paprašyta pateikti darbdavio Lohnsteuerbescheinigung formą arba paskutines darbo užmokesčio pažymas, taip pat – ES/ EEE formą iš Valstybės pajamų tarnybos, kuri nurodo pajamas, gaunamas Lietuvoje. Tiesa, tam tikrose šalyse (Vokietija, Norvegija, Nyderlandai, Danija) kartu su permokėtų mokesčių grąžinimu galite atgauti ir išmokas, skirtas vaikams. Tokiu atveju reikės pristatyti dar daugiau dokumentų. Pavyzdžiui, gyvenamosios vietos užsienyje registracijos/išsiregistravimo dokumentus; santuokos ir vaiko gimimo liudijimą (išverstą į tos šalies kalbą); vaiko paso kopijos.
Atminkite, kad į šią proceso dalį vertėtų žvelgti labai atidžiai, pro akis nepraleidžiant nei vienos smulkmenos, nes papildomi netikslumų taisymai gali turėti įtakos proceso sklandumui ir jo trukmei.
Preliminariai apskaičiuokite galimą susigrąžinti sumą
Turbūt nuo pat pradžių smalsumą keliantis klausimas – kokią pinigų sumą galima susigrąžinti? Tai galite pasitikrinti pasinaudojant internetine skaičiuokle, kuri įvertins ir preliminariai apskaičiuos sumą, priklausančią jums. Viskas, ką reikia padaryti – užpildyti kelis mokesčių skaičiuoklės laukelius, įvedant informaciją apie užsienyje gautas pajamas. Jei jus domina mokesčių susigrąžinimas iš Didžiosios Britanijos, vidutiniškai iš šios šalies susigrąžinama apie 735 GBP, Vokietijos – apie 800 Eur. Tačiau ši suma gali stipriai kisti priklausomai nuo kiekvieno individualaus atvejo: gautų pajamų, išdirbto laiko, šeiminės padėties ar jums taikytų lengvatų.
Asociatyvios nuotraukos šaltinis: pexels.com
Bandyti pačiam ar kreiptis į specialistus?
Nusprendus mokesčių grąžinimo imtis savarankiškai prireiks atidesnio tos šalies mokesčių sistemos ir šio proceso eigos išmanymo. Vienas svarbiausių dalykų yra visų būtinų dokumentų surinkimas. Tad iš karto nusiteikite, jog klaidų ar netikslumų pildant dokumentus atveju greičiausiai teks pabendrauti ir su užsienio šalies institucijų darbuotojais. Tiesa, tai gali būti puikus būdas įgyti naujų žinių ir patirčių.
Abejojantiems savo žiniomis ar tiesiog taupantiems laiką, kitas kelias – kreiptis į specialistus, kurie perima jūsų pareigas ir pasirūpina tiek dokumentų gavimu, jų pildymu, tiek visais likusiais proceso etapais. Verta žinoti ir tai, kad mokesčių grąžinimas gali būti pradedamas ir neturint visų reikalingų dokumentų. O jeigu nutiks taip, kad reikiamų dokumentų gauti patiems nepavyks, arba kils neaiškumų dėl šio proceso eigos, tarpininkaujančios įmonės jums padės išspręsti šiuos nesklandumus. Nors tokios paslaugos yra mokamos, su specialistų pagalba mokesčių grąžinimas įprastai vyksta greičiau ir sklandžiau. Be to, pasitelkę specialistų žinias ir įgūdžius būsite ramūs, žinodami, kad bus grąžinta maksimali jums priklausanti pinigų suma.
Kad ir kokį sprendimą nuspręsite priimti, nepamirškite, jog mokesčių grąžinimas turi savo galiojimo terminus, todėl nedelskite svarstydami, nes pavėlavę savo pinigų susigrąžinti jau nebegalėsite.